top of page

Virusi i antivirusi

 

Virus je program ili kod koji se sam replikuje u drugim datotekama s kojima dolazi u kontakt. Može se nalaziti i zaraziti bilo koji program, sektor za podizanje računara, dokument koji podržava makronaredbe, tako da promeni sadržaj te datoteke i u nju kopira svoj kod.

Računarski virus se obično sastoji od dva dela.

Prvi deo je samokopirajući kod koji omogućava razmnožavanje virusa.

Drugi deo je korisna informacija koja može biti bezopasna ili opasna.

Neki se sastoje samo od samokopirajućeg koda.

Ponekad virus zahteva interakciju čoveka da bi se razmnožavao poput pokretanje programa koji sadrži virus ili otvaranja neke zaražene datoteke.

Prvi pravi predak današnjih virusa bio je Prevading animal koji je bio sposoban da se nadodaje na druge programe na UNIVAC 1108 računarskom sistemu. Prvi potvrđen nalaz računalnog virusa je bio 1981. i zvao se Elk Cloner. Taj virus je inficirao BOOT sektor disketa za Apple II računare. 1988. je bio virus Jerusalim koji je brisao sve pokrenute programe, a 1989. Datacrime koji je bio sposoban izvršiti low-lewel format nulte staze na disku. Iste godine u Bugarskoj je aktivirana prava firma virusa. Napisao je neko (ili više njih) do danas bar 50-ak virusa uključujući Novi Zeland i Mikelanđelo.

 

Vrste računarskih virusa

 

boot sektor virusi — napadaju Master Boot sektor

parazitski — zaraze izvršne datoteke dodavanjem svog sadržaja u strukturu programa

svestrani virusi — napadaju boot sektore i izvršne programevirusi

pratioci — stvori .com datoteku koristeći ime već postojećeg .exe programa i ugradi u nju svoj kod

link virusi — u trenu inficiraju napadnuti računarski sistem, može izazvati veliku štetu na disku

makro virusi — imaju mogućnost da sami sebe kopiraju, brišu i menjaju dokumente

 

 

Prenos

Virusi se mogu prenositi na puno načina, a u današnje vreme se skoro svi virusi prenose preko interneta, a mogu se prenositi i disketama, izmenjivim tvrdim diskovima, kompakt-diskovima i drugim prenosivim medijumima.

 

 

 

 

Antivirus

 

Antivirusni softver ili antivirus je računarski softver koji se koristi za zaštitu, identifikaciju i uklanjanje računarskih virusa, kao i sveg drugog softvera koji može da ošteti ili nanese štetu računarskom softveru, a jednim imenom se naziva malver.Za razliku od prvobitnih antivirus softvera koji su bili bazirani isključivo na tretiranju računarskih virusa, moderni antivirus softver se dizajnira tako da sistem štiti od što većeg broja različitih mogućih malvera, kao što su crvi, fišing napadi, bekdor, rutkit, trojanci...

 

Istorija

 

Prvo poznato uklanjanje jednog računarskog virusa izvršeno je 1987. godine softverom Bernt Fiks, a radilo se o jednom od prvih poznatih virusa — Viena virusu.

 

Metode indifikacije

 

Postoji nekoliko metoda koje antivirusni softver koristi za identifikaciju mejlvera. U zavisnosti od softvera može se koristiti i više metoda.Detekcija bazirana na signatirama - najčešće korišćen metod za identifikaciju mejlvera. Da bi pronašao virus ili drugi mejlver, softver upoređuje sadržaj datoteke sa sadržajem kataloga potpisa virusa. Pošto virus može biti ugnežđen u samu datoteku, proverava se i njen sadržaj, kao i sadržaj svih njenih sastavnih delova, ako se radi o složenoj ili komprimovanoj datoteci.Detekcija štetnih aktivnosti - antivirusni softver nadgleda softver u okruženju koji sa kojim računarski sistem komunicira. Ukoliko detektuje sumnjive aktivnosti nekog softvera, dodatno ga detaljno proverava koristeći neku od metoda detekcije. Ova metoda je pogodna za detekciju novih i nepoznatih virusa.Heuristička metoda - slično metodi detekcije štetnih aktivnosti ova metoda se može koristiti kod novih i nepoznatih virusa. Može se koristiti na dva načina: analiza datoteka i emulacija datoteka. Analiza datoteka je proces traganja za sumnjivim komandama u datotekama. Ako, recimo jedna datoteka u sebi sadrži komandu: formatiraj disk c, heuristički softver će detaljno proveriti ovu datoteku. Slabost ove metode je to što ona može znatno usporiti računarski sistem proveravajući veliki broj datoteka. Emulacija datoteka je metoda koja izvršava program u virtuelnom okruženju i beleži sve akcije koje on izvrši. Analizom zabeleženih akcija može se utvrditi da li program može ugroziti računarski sistem.

 

 

Alati za uklanjanje virusa

 

Alati za uklanjanje virusa (Virus removal tools) predstavljaju softver dizajniran za uklanjanje specifične vrste virusa. Za razliku od kompletnih antivirus programa oni su bazirani samo na određenu grupu virusa, ali ih zato uklanjaju sa znatno većom efikasnošću. Najpoznatiji su McAfee Stinger i microsoft Malicious Software Removal Tool. Većina ovih alata je besplatna.

 

 

 

Najbolji besplatni antivirus programi

 

1) MSE

MSE je program razvijen od samog Microsofta koji može besplatno da se koristi na Windows 7 operativnim sistemima. Integrisan je u Windows 8 pod nazivom Windows Defeneder. Napominjemo da ga koristite samo na legalnom Windowsu. Najveća prednost mu je brzina i to što ne opterećuje memoriju računara.

 

 

2) Avast

Avast je prilično moćan antivirus program koji nudi osam nivoa zaštite. Po nekim naprednim mogućnostima je ispred svih ostalih. Ima skoro više od 150 miliona korisnika i prilično je popularan kod Internet korisnika.

 

 

3) Avira

AntivirAvira Antivirus već dugo postoji na tržištu. U poslednjih par godina je izgubio na popularnosti zbog dosadnog pop-up prozora i problema sa ažuriranjem. Međutim, sve te greške su nedavno ispravljene i možemo da kažemo da pruža odličnu zaštitu protiv virusa i drugih onlajn pretnji.

 

 

4) AVG antivirus

AVG antivirus je nedavno izbacio novi interfejs koji podseća na Windows 8. Obnovili su svoj algoritam detekcije i poboljšali efikasnost u borbi protiv virusa, tako da predstavljaju takođe dobar izbor.

 

5) Ad-aware

Ad-aware je softver koji je prvobitno služio samo za spajver, špijunske programa. U 2012. godini su odlučili da postanu konkurencija najvećim antivirus programima, i veoma dobro su se pokazali na testovima.

Xbox

Nokiu je kupio Microsoft.

Izašao je novi GTA V.

Možete praviti igrice na sajtu csedweek.

Stigao je novi Xbox one. On će biti bolji od predhodnog Xbox 360.

Xbox one imaće i Skype.

Dodaci

Novo

Sva pitanja možete slati na E-Mail informatika.netkp1@gmail.com

Odgovor će te dobiti u roku od 7 dana.

 

COPYRIGHT © 2014 INFORMATIKA.NET

bottom of page